Skuteczne sposoby na zmęczone oczy

Coraz więcej osób odczuwa zmęczenie oczu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że dużo czasu spędzamy przed komputerem. Ale oczy męczą nam się także podczas długotrwałej jazdy samochodem, od migających świateł, a także wtedy, gdy pracujemy przy nieodpowiednim oświetleniu i w wielu innych sytuacjach. Dlatego warto poznać skuteczne sposoby na to jak sobie razić ze zmęczeniem oczu.

Przerwy w pracy

W trakcie wielogodzinnej pracy należy robić sobie regularne krótkie przerwy. Należy je wykorzystać aby odwrócić wzrok od ekranu komputera, a nawet je zamknąć i pozwolić im odpocząć. Wskazane jest też pomuruganie powiekami, ponieważ wpatrując się w monitor komputera mamy tendencję do rzadszego mrugania, a to z kolei powoduje wysuszanie się gałek ocznych. Można także w czasie przerw wykonywać zalecane przez okulistów ćwiczenia wzroku.

Sztuczne łzy i kompresy na oczy

Wskazane jest zakrapianie zmęczonych oczu sztucznymi łzami. Takie produkty są tanie, wygodne w użytku i zapewniają ogromną i natychmiastową ulgę. Warto je stosować szczególnie pracując przed komputerem, prowadząc samochód, ale też przebywając w pomieszczeniu klimatyzowanym lub zadymionym. Warto również stosować kompresy z rumianku albo chłodzące żelowe maseczki, które są dostępne w popularnych drogeriach. Kompresy pomogą oczom odpocząć, a także zredukują opuchliznę i podrażnienie. Warto też wklepywać w okolice oczu delikatne żele pod oczy na na powieki na przykład ze świetlikiem lub innymi naturalnymi substancjami.

Wizyty u okulisty

Każdy kto cierpi na częste zmęczenie oczu powinien regularnie odwiedzać okulistę aby badać wzrok i wykluczyć możliwe choroby narządu wzroku. Każdy kto nosi okulary powinien też kontrolować ich moc. Za słabe lub za mocne soczewki mogą być przyczyną zmęczenia oczu, a także bólów głowy i innych nieprzyjemnych objawów.

Zdrowy sen

Dla zdrowia oczu należy też prawidłowo się wysypiać, najlepiej w mocno zaciemnionym pomieszczeniu. Wtedy oczy mają szansę odpocząć i zregenerować się. Sen jest więc najlepszą, w pełni naturalną ochroną dla oczu.

Stosując powyższe sposoby unikniemy suchości oczu, swędzenia, podrażnienia, łzawienia i zaczerwienienia oczu, a także bólów i zawrotów głowy, które często są widocznymi objawami zmęczenia oczu. Ochronimy się także przed nadwrażliwością na światło i zapaleniem spojówek.