Od czego zależy kolor oczu?

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, a patrząc drugiej osobie w oczy zazwyczaj zwracamy uwagę na ich kolor. Od jasnoniebieskich, przez szare, zielone, piwne, aż po brązowe i czarnobrązowe – kolorów oczu jest mnóstwo, a każdy kolor wpływa na wyjątkowy wygląd.

Co wpływa na kolor oczu?

Najogólniej można powiedzieć, że o kolorze oczu decydują geny. Przy czym jest to nie jeden, a dwa główne geny z kilkoma pomniejszymi. Geny te odpowiadają za ogromną liczbę kombinacji kolorów. Jeśli poszczególne geny określają ten sam kolor to kolor oczu jest czysty – niebieski, brązowy, zielony. Jeśli geny te niosą różniące się kolory to oczy stają się mieszane czyli na przykład szare albo piwne. Dziecko przychodząc na świat prawie zawsze ma niebieskie oczy. Ustalić kolor oczu można najwcześniej po trzecim miesiącu życia, ponieważ kolor oczu może się zmieniać i ostatecznie stabilizuje się około szóstego miesiąca życia. Interesującą informacją jest fakt, że oprócz standardowych kolorów ludzie mogą mieć oczy czerwone lub fioletowe. Takie barwy tęczówki występują wyłącznie u osób dotkniętych albinizmem.

Heterochromia

Jest to wada wrodzona, która polega na nierównym rozmieszczeniu barwnika w obrębie różnych obszarów tęczówki. Różnobarwność może być widoczna w zabarwieniu tęczówki ale także powodować różnice pomiędzy zabarwieniem jednego i drugiego oka. Heterochromia nie wiąże się z wadami wzroku, a jej przyczyną najczęściej są geny.

Ciekawostki o oczach

W skali globalnej najpopularniejszym kolorem oczu są oczy brązowe, które ma ponad połowa populacji. Z kolei oczy niebieskie i piwne są stosunkowo rzadkie, bo każdy z tych kolorów oczu występuje tylko u 6-8% populacji. Dużo więcej jest osób mających oczy szare. Najrzadszym kolorem jest kolor zielony, który ma zaledwie około 1% ludzi na świecie. Jednocześnie zielony kolor oczu jest uznawany za najbardziej atrakcyjny.

Zmiana koloru oczu

Każdy kto nie jest zadowolony ze swojego koloru oczu może szybko i łatwo zmienić go na inny z pomocą specjalnych soczewek kontaktowych. Wśród nich można wybierać zarówno tradycyjne kolory, jak i zupełnie nietypowe. W sprzedaży można też znaleźć soczewki z różnymi wzorami, dla tych, którzy chcą się szczególnie mocno wyróżnić. Jest to ciekawy sposób na zmianę swojego wizerunku.