Jak działa oczomyjka?

Oczomyjki to specjalistyczny sprzęt niezbędny w zakładach pracy, w których niebezpieczne substancje mogą dostać się do oczu pracowników. Takie miejsca to przede wszystkim zakłady przemysłowe różnego rodzaju oraz laboratoria, gdzie prowadzi się eksperymenty z użyciem szkodliwych dla zdrowia chemikaliów, a także miejsca, gdzie istnieje ryzyko zaprószenia oka.

Jeśli pomimo innych zabezpieczeń takich jak okulary ochronne i maski (np. dla spawaczy) coś toksycznego lub zanieczyszczającego trafi do oka pracownika wtedy musi on skorzystać z oczomyjki, dlatego powinno się je umieszczać w łatwo dostępnych lokalizacjach, odpowiednio blisko stanowisk pracy, według przepisów ta odległość to nie więcej niż 20 m w linii prostej.

Jak działa oczomyjka?

Są różne rodzaje oczomyjek, niektóre z nich muszą być podłączone do instalacji wodociągowej w celu pobierania z niej wody, inne wykorzystują specjalny płyn do mycia oczu, jest on sterylny i znajduje się w dołączonym do oczomyjki pojemniku. Urządzenia do przemywania oczu mogą być stacjonarne, a także przenośne, w przypadku tych drugich można je zabrać razem z osobą, która doświadczyła zanieczyszczenia oczu, aby przemywać je w drodze do szpitala. Istotnym elementem tych urządzeń jest włącznik, z uwagi na ograniczone możliwości osoby z podrażnionymi oczami musi być łatwo dostępny i prosty w użyciu, dobrze sprawdzają się pedały lub dźwignie, wtedy osoba przemywająca sobie oczy ma wolne ręce i może przytrzymać odpowiednio powieki co pozwoli dokładnie wypłukać szkodliwą substancję.

Na rynku są dostępne oczomyjki pojedyncze, podwójne, a także połączone z zestawem ratunkowym lub prysznicem bezpieczeństwa. Mogą one być mocowane do ścian, podłóg, blatów lub przenośne. Urządzenia awaryjne do oczyszczania oczu muszą być też zdolne do działania niezależnie od warunków atmosferycznych, dlatego tworzy się także oczomyjki mrozodporne. Z uwagi na konieczność korzystania z dostępu wody musimy mieć pewność, że sprzęt ratunkowy nigdy nie zawiedzie, toteż w sprzęcie mrozoodpornym montuje się ogrzewanie kablowe chroniące przed zamarzaniem wody w przewodach zasilających myjki.