Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej spotykanych wad wzroku, które polegają na niewyraźnym widzeniu przedmiotów, które znajdują się w oddali i jednocześnie doskonałym i wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko. Czasem na początku trudno zorientować się, że wzrok się pogarsza, bo przy czytaniu czy pracy na komputerze nie mamy problemów, a to że niewyraźnie widzimy twarze z oddali albo oddalone napisy wydaje nam się zupełnie naturalne. Podejrzewając u siebie krótkowzroczność warto wybrać się do okulisty.
Diagnoza i leczenie
Lekarz po krótkim badaniu może stwierdzić czy mamy do czynienia z krótkowzrocznością. Na szczęście problem ten można łatwo i szybko rozwiązać. Najprostszym sposobem jest wybór właściwych okularów, które korygują niewyraźne widzenie w dali. Można także zastosować soczewki kontaktowe, które nie ingerują w naturalny wygląd i nie przeszkadzają podczas codziennych aktywności. Na szczęście korygujące soczewki oraz okulary dla krótkowidzów nie wpływają na pogorszenie widzenia elementów znajdujących się blisko. Dlatego też można je nosić przez cały czas.
Skutecznym rozwiązaniem problemu z krótkowzrocznością jest też zabieg laserowy. Jest to zabieg chirurgiczny, które pozwala z pomocą lasera tak ukształtować krzywiznę rogówki, by promienie świetlne wpadające do oka prawidłowo ogniskowały się.
Zapobieganie krótkowzroczności
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jakie są przyczyny krótkowzroczności. Dlatego też trudno ustalić jak jej przeciwdziałać. Prawdopodobnie krótkowzroczność może mieć podłoże genetyczne, dlatego mając taką wadę wzroku warto ze swoimi dziećmi regularnie odwiedzać okulistę. Istnieją także teorie, że na krótkowzroczność ma wpływ długotrwałe wytężanie wzroku, częste korzystanie z telewizora, monitorów, gier video. Na pewno jednak nie zaszkodzi umiar, dbanie o kondycję oczu, wykonywanie relaksujących ćwiczeń gałek ocznych, a także stosowanie sztucznych łez, które pomogą nawilżać oczy i dbać o nie każdego dnia.
Warto dbać o oczy, a w przypadku wystąpienia wady jak najszybciej ją skorygować, aby nie doprowadzać do dalszego pogarszania się widzenia.